Říká vám něco výraz „protahovací trn“? Napovíme vám, že se jedná o strojírenský obráběcí nástroj, tedy nikoli nějaký trn z růžového keře, který se na Slunci protahuje do délky nebo tak něco. Protahovací trny patří ve strojírenské výrobě k důležitým nástrojům, nachází uplatnění v sériové produkci vzhledem k tomu, že jsou to poměrně drahé nástroje, aby se jejich pořizovací cena také zaplatila. Protahovací trny se využívají pro zhotovení otvorů složitých tvarů, které by bylo obtížné vyrobit jiným způsobem, například vrtáním, vyhrubováním a vystružováním nebo soustružením. Jedním z příkladů použití „protahováků“ jsou vložky do dveřních zámků.
Ano, je to tak, protahováky skutečně slouží pro výrobu patentních tzv. cylindrických zámků do dveří, a když se na takovou vložku do zámku zahledíte pozorně, všimnete si, jak složitý vnitřní tvar otvoru se tu nachází, přitom je to věc naprosto běžná a stěží si umíme představit, že bychom uzamykání dveří řešili jinak, třeba postaru klasickým dozickým zámkem.
A jak takový protahovací trn vlastně vypadá? Můžeme si jej představit jako tenkou dlouhou tyč opatřenou řeznými zuby, kde každý zub odebírá z obrobku třísku. Zuby jsou uspořádány v řadě za sebou tak, aby každý z nich odebral jen část materiálu, a ten poslední zub dokončil finální řeznou operaci. S protahovacími trny se vyrábí celá řada různých složitých otvorů, osově souměrných i nesouměrných s mnoha geometrickými tvary. Například pokud potřebujete vyrobit otvor ve tvaru sedmiúhelníku, dvanácticípé hvězdy, půlměsíce apod. Zásadní roli zde ovšem hraje ekonomický ukazatel, kdy je nutné vyvážit cenu nástroje počtem vyrobených kusů obrobků, což je v případě takových patentních zámků vcelku dobře zajištěno. Musíte zkrátka stále počítat s tím, že protahovací trn je velmi svérázný nástroj, jehož výrobní cena nebude nejnižší.